Ambasada României în Italia, alături de companiile italiene Leonardo SpA, Thales Alenia Space Italia, Telespazio și E-Geos, a organizat astăzi Space Industry Days, la Palatul Parlamentului din București.
Companiile și institutele de cercetare românești cu competențe în sectorul aerospațial au avut posibilitatea de a-și prezenta expertiza și a explora oportunitățile de integrare în lanțul valoric al industriei spațiale italiene.
Prezentările realizate de Agenția Spațială Română, Agenția Spațială Italiană, Leonardo Space Division, Thales Alenia Space, Telespazio și E-Geos au evidențiat potențialul ridicat de colaborare bilaterală în securitatea aerospațială, observarea Pământului, telecomunicații, sisteme satelitare sau explorare spațială. Sectorul aerospațial este un pilon esențial pentru securitatea, inovarea și competitivitatea industriei europene, fiind cu atât mai important în actualul context geopolitic și economic european.
Reuniunile B2B care au avut loc între companiile românești și partenerii italieni au deschis calea pentru cooperări industriale viitoare în ecosistemul spațial și de apărare european.
În mesajul său, ambasadorul român la Roma, Gabriela Dancău, a subliniat faptul că “în contextul geopolitic actual, o astfel de cooperare capătă o semnificație și mai profundă. Consolidarea bazei industriale și tehnologice a Europei – în special în domeniul apărării și al aerospațial – nu este doar o prioritate economică, ci și o necesitate strategică.”
„Ne bucurăm că am reușit să aducem la aceeași masă lideri ai sectorului aerospațial din România și Italia. Suntem siguri că legăturile create vor conduce la colaborări concrete și vor contribui la extinderea prezenței companiilor românești în sectorul aerospațial la nivel global”, tranmsit oficialii Ambasadei.