România, debut FABULOS la EURO 2024!
 3-0 este scorul care a umplut în această după-amiază inimile tuturor românilor, în urma unui meci care scrie istorie. Un meci împotriva unei echipe puterniceși valoroase dar care, iată scoate din fotbalul românesc,cu o tradiție ce nu trebuie ignorată, tot ce e mai frumos și mai bun. De dragul performanței, al asumării, a frumuseții…  „sportului-Rege”.

Trei goluri superbe! Cea mai gategorica victorie a României într-un turneu final!
*Minutul 15, 0-0, Ucraina are o posesie superioară.

*Goool România, Nicolae Stanciu, cu un șut fantastic, în vinclu, din marginea careului. 1-0 în minutul 29.

*Minutul 40, Stanciu lovește bara direct din corner.

*Pauză, 1-0 pentru România.

*Start în repriza a doua, cu un șut periculos Coman.

*Un nou gol fabulos pentru România, șut imparabil Răzvan Marin din afara careului. 2-0, minutul 52.

*3-0 România în minutul 57, a marcat Drăguș.

*Mudryk are o mare ocazie în minutul 84.

Acestea au fost momentele de aur ale partidei împotriva naționalei Ucrainei. Un meci ca o poveste care confirmă că echipa noastră are „vână”, că are putere de concentrare, că își poate armoniza fiecare gest, fiecare mișcare într-un tot numit PERFORMANȚĂ!

Ce trebuie reținut, atmosfera creată de fanii români pe stadion și în orașele din Germania a fost, de asemenea, de necuprins în cuvinte și, iată, a purtat noroc tricolorilor!