Nou promovata in Liga Florilor la handbal feminin, Stiinta Bucuresti a fost la un pas de o mare surpriza chiar in prima etapa a sezonuui 2021-2022, in fata campioanei CSM Bucuresti, echipa care are un buget de aproape 20 de ori mai mare decat al „studentelor”.

In meciul jucat in Sala Dinamo, Stiinta a inceput partida fara trac si a condus de multe ori pe tabela de marcaj, inclus la pauza cu 15-14, in conditiile in care antrenorul „tigroaicelor” a odihnit-o pe Cristina Neagu si nu a introdus nicio jucatoare romanca pe teren de-a lungul celor 60 de minute, o premiera pentru campionatul primei ligi de handbal feminin.

De cealalta parte, Gabriea Dobre a aparat cu strasnicie poarta celor de la Știința, iar în ofensivă, angoleza Magda Cazanga a reusit sa marcheze nu mai putin de 13 goluri!

La un moment dat scorul era 20-15 pentru Stiinta Bucuresti, dar de aici au fost si cateva decizii la arbitrilor Babau si Roibu, care au generat proteste din partea acestei formatii. Finalul a fost cu ghinion pentru „studente”, care au ratat o aruncare de la 7 metri la 23-24, iar pe ultimul atac CSM a marcat din nou si a bifat victoria, una pentru care a tremurat extrem de serios.

In acest meci golurile au fost marcate de Omoregie – 8, Arntzen – 5, Ramusovic – 4, Smeets, Broch, C.Martin, Klikovac – câte 2 (pentru CSM), respectiv Cazanga – 13, Tetean – 4, Tecar – 3, Cavlovic – 2, Bîță – 1 (pentru Stiinta).