Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Bucureștiul va găzdui prima ediție a Women’s EHF EURO Cup Finals la handbal feminin

05/06/2026

Ce se întâmplă cu picioarele tale după 40 de ani — și de ce soluția nu e în farmacie

04/06/2026

„Gaițele” și „Antiportret de familie”, la final de iunie în București

04/06/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
sâmbătă, iunie 6
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Timp liber»Cultura»Musicalul fenomen „Fantoma de la Operă” revine pe scena Operei Naționale București în septembrie 2026. Primele 6 reprezentații, sold out în 24 de ore
Cultura

Musicalul fenomen „Fantoma de la Operă” revine pe scena Operei Naționale București în septembrie 2026. Primele 6 reprezentații, sold out în 24 de ore

By editor27/05/2026Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Fantoma de la Opera Afis
Fantoma de la Opera Afis
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

Opera Națională București deschide stagiunea de toamnă cu treisprezece reprezentații ale musicalului fenomen „Fantoma de la Operă” de Andrew Lloyd Webber,  programate pe 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 15, 16, 17, 20 și 21 septembrie 2026, de la ora 18:30. Pentru primele șase reprezentații biletele au fost achiziționate în 24 de ore, prin regimul de înscriere pentru acces prioritar la achiziționarea biletelor. Astăzi, urmează să fie puse în vânzare și restul reprezentațiilor. 

Spectacolul, prezentat în regia lui Răzvan Ioan Dincă și sub bagheta dirijorului Daniel Jinga, a avut premiera la București pe 31 martie 2023, marcând atunci 15 reprezentații cu casa închisă. Revenirea sa în stagiunea 2026 – 2027 confirmă statutul de eveniment de referință al acestei producții, un titlu care, prin amploare, nivel artistic și impact, depășește granițele unui simplu musical.

Bilete pe http://tickets.operanb.ro/ și de la Casa de Bilete a Operei Naționale București.

Opera Națională București a deschis anul 2026 cu un tur de forță al musicalului fenomen „Fantoma de la Operă” de Andrew Lloyd Webber,  în fața unui public care a epuizat, în timp record, toate cele 13 reprezentații programate. Un debut de an sub semnul excelenței artistice, reconfirmat de interesul excepțional al publicului.

Revenirea sa în stagiunea curentă confirmă statutul de eveniment de referință al acestei producții, un titlu care, prin amploare, nivel artistic și impact, depășește granițele unui simplu musical.

„Fantoma de la Operă” este o producție a cărei complexitate se regăsește în toate detaliile, de la scenografia semnată de Gary McCann, costumele elaborate, coregrafia realizată de Violeta Dincă, până la traducerea și adaptarea atentă a textului (Ernest Fazekas).

Citește și despre:  După 7 ani, Ceapa de Aldo Nicolaj, producţie a Teatrului Stela Popescu, ajunge la ultima reprezentaţie, pe 27 mai, la Nottara

La nivel global, „Fantoma de la Operă” este o referință în istoria teatrului muzical, peste 160 de milioane de spectatori în 35 de țări, 13.500 de reprezentații doar pe Broadway, 7 premii Tony, și un candelabru devenit simbol, atât prin ingeniozitatea tehnică, cât și prin rolul său dramatic. Însă, dincolo de cifre, spectacolul impresionează prin forța emoțională a poveștii și prin capacitatea sa de a rămâne relevant și captivant pentru fiecare generație.

Opera Națională București reconfirmă, prin această producție, angajamentul său față de calitatea artistică, inovație și dialog continuu cu publicul contemporan. Faptul că toate biletele pentru seria de spectacole din ianuarie au fost vândute integral într-un timp record cu mult înainte de ridicarea cortinei arată nu doar succesul montării, ci și apetitul publicului pentru spectacole de nivel înalt, care redefinesc așteptările de la o instituție lirică națională.

Muzică de Andrew Lloyd Webber

Versuri de Charles Hart

Versuri suplimentare de Richard Stilgoe

Libret de Richard Stilgoe și Andrew Llyod Webber

Bazat pe romanul „Fantoma de la Operă” de Gaston Leroux

Regizat inițial de Harold Prince

Orchestrație de David Cullen & Andrew Llyod Webber

Producție originală de Cameron Mackintosh Ltd. şi The Really Useful Group Ltd.

fantoma de la opera opera nationala bucuresti
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Cultura

„Gaițele” și „Antiportret de familie”, la final de iunie în București

04/06/2026
Cultura

Gautier Capuçon și Lionel Bringuier în două concerte simfonice mult așteptate pe 4 și 5 iunie la Filarmonica George Enescu

04/06/2026
Cultura

ABSOLUT MERITAT: „Omagiul UNITER pentru o carieră strălucită și longevivă”- distincție acordată unui actor din generația de aur

26/05/2026
Cultura

Peste 3400 de vizitatori au trecut pragul Muzeului Național al Țăranului Român în Noaptea Muzeelor

24/05/2026
Cultura

VICTORIE!!! CRISTI MUNGIU face DUBLA la Cannes! Palme d’Or, decernat pentru a doua oară regizorului român!

23/05/2026
Cultura

IMPRESIONANT! Muzeul Național de Istorie a României, arhiplin în această seară!

23/05/2026
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

Bucureștiul va găzdui prima ediție a Women’s EHF EURO Cup Finals la handbal feminin

05/06/2026

„Gaițele” și „Antiportret de familie”, la final de iunie în București

04/06/2026

Președintele a desemnat în această seară noul premier!

04/06/2026

Bucharest Arbitration Days 2026: două zile de dezbateri dedicate viitorului arbitrajului comercial internațional

04/06/2026
Populare

K-mistry Party by Kreskova Vodka a vibrat pe ritmurile Antoniei si in Bucuresti

03/03/2020

FAIN ASA: Studiul limbii romane va fi parte din oferta educationala a Universitatii Cambridge din Marea Britanie

29/10/2024

Noutati privind a doua sesiune a concursului de planuri de afaceri in zona Amurgului- Sectorul 5

22/07/2021
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.