„Cifra zilei care ne bucură: peste 1000 pasageri pe zi, în medie, la trenul Gara de Nord-Otopeni, în ultima săptamână.
Și continuă să crească, pe măsură ce revenim la normalitate și oamenii află de această opțiune:
1) convenabilă – stația de tren este chiar la ieșirea din terminalul Sosiri Internaționale
2) ieftină – 4 lei/călătorie
3) rapidă – 20-25 de minute
4) comodă – trenuri curate, legături multiple de la Gara de Nord
E o creștere semnificativă și vine în contextul unei reveniri a traficului de pasageri pe Aeroportul Henri Coandă – 17000 pasageri/zi, media ultimei săptămâni. Suntem încă departe de perioada ante-pandemie (38% față de perioada similară a anului 2019)”.
Anunțul vine din partea ministrului Transporturilor, Cătălin Drulă.
