Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Cand NORMALITATEA unui gest devine… „Spectacolul” unei stiri, e ASA…

13/11/2025

Florin Jianu, IMM România: Inflaţia mărită afectează competitivitatea IMM-urilor

13/11/2025

Bucuresti: SIDU, in consultare publica

12/11/2025
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
vineri, noiembrie 14
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Fără categorie»Mihai Daraban: Noua lege a Registrului Comertului poate pune bazele digitalizării accentuate a institutiei
Fără categorie

Mihai Daraban: Noua lege a Registrului Comertului poate pune bazele digitalizării accentuate a institutiei

By editor25/11/2022Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo

Camera de Comerț și Industrie a României și SCA Piperea și Asociații au organizat în ziua de 24 noiembrie 2022 conferința „Noua lege a Registrului Comerțului”. Noul act normativ, intrat astăzi în vigoare – Legea nr. 265/2022, aduce modificări esențiale atât infrastructurii Registrului comerțului și regimului publicității comercianților și a activităților lor esențiale, cât și unor legi esențiale pentru economia și societatea românească, cum este de exemplu Legea societăților.


Cea mai importantă modificare a noii a legii Registrului Comerțului se referă la faptul că înmatricularea societăților va fi posibilă și prin proceduri exclusiv electronice. Dacă până acum, documentația de înființare se putea depune online, certificatul de înregistrare însă se emitea numai în format tipărit. Noua lege și, implicit, noua procedură vor permite emiterea certificatului de înregistrare direct în format electronic, astfel că aceasta se va putea derula și online.


„CCIR este întemeietorul registrului comerțului, instituție care a plecat de la zero, după evenimentele din 1989. La momentul respectiv, nou înființatele camere de comerț au primit o lege și atât. Nu s-a primit absolut nimic si practic totul a fost clădit de la zero cu aportul agenților economici care începeau să se înfiinţeze după Revoluție. Revenind la subiectul conferinței, de câţiva ani sesizăm discrepanţe între cei care depun bilanţul la Fisc şi cei care figurează ca fiind înregistrați și în funcțiune la Registrul Comerţului. Adică avem 1.106.206 milioane firme, dintre care au depus bilanţul numai 802.243. Aproape jumătate, care nu se regăsesc nicăieri, ca fiind în realitate active. Sper ca acest lucru să se reglementeze prin digitalizarea administrativă, să vedem bazele de date ale Fiscului şi Ministerului Justiţiei corelate astfel încât să aibă o marjă de eroare de doar câteva mii de firme, dar nu cifre de această dimensiune”, a declarat președintele CCIR, Mihai Daraban (foto).


„Prin noua lege se înlocuieşte judecătorul delegat la Registrul Comerţului cu registratorul comercial. Totodată, s-a operat o distincţie majoră cu privire la competenţa judecării plângerii împotriva deciziilor registratorul comercial: la comercianţii persoane fizice plângerile depuse de aceştia se judecă la judecătorii, iar plângerile depuse de persoanele juridice se judecă la tribunal. Tot aşa, căile de atac se mută la tribunal, respectiv la curtea de apel. Sunt multe lucruri care sunt de criticat în această lege, care conţine ciudăţenii care compun un puzzle ce nu e bine asamblat. De exemplu, la constituirea electronică a SRL-urilor, se renunţă la probarea capitalului subscris şi la dovada deţinerii actelor privitoare la titlurile de proprietate, comparativ cu legea spălării banilor unde este nevoie de această probă”, a declarat avocatul Gheorghe Piperea.



ccir digitalizare mihai daraban registrul comertului
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Viata Diplomatica

CCIR a organizat un Forum de Afaceri România – Arabia Saudită

12/11/2025
Afaceri internationale

CCIR a însoțit o delegație de oameni de afaceri la Parlamentul European al Întreprinderilor 2025. Întâlnire cu Victor Negrescu

12/11/2025
Eveniment

Topul Național al Firmelor 2025, organizat de CCIR

09/11/2025
Afaceri internationale

Onorant: CCIR a preluat un nou mandat ca membru în Consiliul Director al Eurochambres

06/11/2025
Fără categorie

Asta da, VESTE BUNA: 1.000 de arbori vor fi plantati in mai multe zone ale Parcul Regele Mihai I al Romaniei” (Herastrau)

30/10/2025
Fără categorie

Inca un… accident cu mijloace de transport in comun in capitala! devine… „traditie”?!

17/10/2025
Add A Comment

Comments are closed.

AnnaCori BF25 MSV 300x600px
Cele mai noi

Cand NORMALITATEA unui gest devine… „Spectacolul” unei stiri, e ASA…

13/11/2025

Florin Jianu, IMM România: Inflaţia mărită afectează competitivitatea IMM-urilor

13/11/2025

Bucuresti: SIDU, in consultare publica

12/11/2025

CCIR a organizat un Forum de Afaceri România – Arabia Saudită

12/11/2025
Populare

Personalitate de talie mondiala, Gigi Caciuleanu, album lansat in cadrul Festivalului EUROPALIA

21/01/2020

CE ONOARE! Un timisorean in fruntea Orchestrei Nationale a Frantei

12/11/2019

Rezultatele exercitiului de evaluare a activelor si pasivelor sectorului asigurarilor din Romania

11/01/2022
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2025 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.