Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Pot suplimentele pentru memorie să reducă blocajele din momentele importante? Ce legătură are creierul cu anxietatea de performanță

08/06/2026

Bucureștiul va găzdui un Forum Economic Macedoneano-Român

08/06/2026

Yoga și Pilates în București: de la nișă la industrie

08/06/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
marți, iunie 9
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Sanatate - Educatie»Klaus Iohannis: „Majoritatea scolilor se vor redeschide in 8 februarie. Asta in conditiile in care…”
Sanatate - Educatie

Klaus Iohannis: „Majoritatea scolilor se vor redeschide in 8 februarie. Asta in conditiile in care…”

By editor14/01/2021Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

Președintele Klaus Iohannis: „Bună seara!

Am avut până adineaori o discuție foarte importantă cu premierul, cu ministrul Educației, ministrul Sănătății și alte personalități din domeniu. Tema discuției a constat în: deschidem sau nu deschidem școlile pentru învățământul față în față.

Și pot să vă comunic că am ajuns – în unanimitate, cei care au participat la discuție – la o concluzie extrem de importantă. Începând din semestrul II, adică după vacanța de o săptămână care urmează la începutul lui februarie, deci din 8 februarie, când începe semestrul II, majoritatea școlilor se vor redeschide. Asta, evident, în condițiile în care pandemia evoluează aproximativ la fel cum am avut evoluțiile în ultimele săptămâni. Asta însemnând: majoritatea școlilor se redeschid, elevii se întorc la școală.

Se revine, practic, la sistemul descentralizat care ține cont de evoluția pandemiei din fiecare localitate. În acest fel, în semestrul II, în localitățile care se încadrează în așa-numitul scenariu verde, cu relativ puține cazuri, toate școlile se redeschid fizic, copiii merg la școală. În localitățile care se încadrează în scenariul galben, adică sunt ceva mai multe cazuri de infectare, lucrurile se schimbă în sensul că merg în continuare la școală, mai exact la grădiniță și la școală, copiii de grădiniță, copiii din ciclul primar, clasele I-IV, și copiii din clasele terminale – VIII, XII. În cazul în care localitatea intră în scenariul roșu, continuă pentru un timp să meargă la școală și la grădiniță copiii de grădiniță și de ciclu primar, dar ceilalți nu mai merg la școală.

Deci, repet: scenariul verde – toți merg la școală. Scenariul galben – grădinițele, clasele I-IV, VIII și XII merg la școală, celelalte clase stau în on-line. Scenariul roșu, când se depășește numărul de 3, la început rămân acasă copiii din clasele V-VIII și liceele, dar continuă să meargă grădinițele și clasele primare. Atunci când se ajunge cu rata de infectare peste 6, localitatea se carantinează și toată lumea stă acasă, școlile se închid, se merge în on-line.

Acestea sunt concluziile principale. Foarte pe scurt și despre universități – având în vedere că fiecare universitate are specificul ei, decizia va fi luată la nivelul fiecărei universități, având în vedere autonomia universitară, însă, evident, dumnealor sunt liberi să se alinieze la scenariul după care funcționează și preuniversitarul.

Este foarte important de știut că toate aceste lucruri vor deveni realitate în măsura în care situația pandemică nu se înrăutățește grav. Trebuie să respectăm restricțiile. Și apropo de restricții, se schimbă evaluarea pentru școli, însă toate celelalte măsuri rămân în vigoare. Nu se schimbă nimic altceva decât evaluarea pentru școli.

În data de 2 februarie, înainte să înceapă școala, vom face tot împreună o reevaluare a situației pandemice și decizia finală – repet, decizia finală – va fi luată pe 2 februarie.

Dar, încă o dată, dacă evoluția pandemiei va fi cum a fost în ultimele săptămâni, se va intra pe acest scenariu pe care tocmai l-am descris.

Vă mulțumesc, vă doresc tuturor multă sănătate!”

Așadar, totul depinde de gradul de responsabilitate al fiecăruia dintre noi. NU de ministrul X sau de ziua Y. Depinde de noi să facem în așa fel încât cifrele pandemiei să scadă pe cât posibil, să înțelegem că prin felul în care acționăm putem face bine comunității și mai cu seamă copiilor noștri.

discutie iohannis scolile
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Sanatate - Educatie

Consorțiu medical: Buzăul, „umăr la umăr” cu Spitalul Universitar

16/04/2026
Sanatate - Educatie

Parteneriatul public MADRIGAL PENTRU SPITALE – 7 spitale din București vor beneficia de programe culturale și servicii educaționale oferite de Corul Madrigal

31/03/2026
Sanatate - Educatie

1.413 vieți salvate printr-o inspirată inițiativă la Primăria Capitalei

04/03/2026
Educație

ȘTIREA MOMENTULUI ÎN ROMÂNIA: Primul oficial care cere limitarea accesului copiilor la rețele sociale!

31/01/2026
Sanatate - Educatie

Anunt de impact pentru invatamantul primar si gimnazial

12/01/2026
Administratie

Inca o scoala noua, construita „de la zero” in Sectorul 3!

08/01/2026
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

Bucureștiul va găzdui un Forum Economic Macedoneano-Român

08/06/2026

INEDIT: Junii Sibiului au asortat adrenalina competiției RoDrift cu aceea a jocului tradițional, în momente de excepție

06/06/2026

Poftiți cu mic, cu mare la Festivalul Cireșelor și al Căpșunilor în Piața Matache!!! Și… s-aveți POFTĂ MARE!

06/06/2026

Bucureștiul va găzdui prima ediție a Women’s EHF EURO Cup Finals la handbal feminin

05/06/2026
Populare

Ordonanta de Urgenta cu „impact social substantial”. TOATE DETALIILE!

04/04/2024

54 milioane lei pentru un campus educational in Sectorul 4; Galerie foto

07/09/2021

OUG pentru alocarea celui mai important sprijin pentru mediul de afaceri in vremuri de criza. Anuntul ministrului Finantelor

10/02/2022
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.