Academia Română, Muzeul Național al Literaturii Române, Facultatea de Litere a Universității din București și Biblioteca Centrală Universitară „Carol I” organizează, în data de 5 martie 2025, Colocviul Național „Hortensia Papadat-Bengescu – 70”.
Se împlinesc 70 de ani de la moartea Hortensiei Papadat-Bengescu, un bun prilej pentru o privire exhaustivă asupra operei și personalității sale. Validată în canonul literaturii române, o voce publică distinctă ce a reușit să se impună într-o lume a scriitorilor, nicidecum a scriitoarelor, ,,marea europeană” a prozei românești moderniste nu se numără astăzi printre autorii cei mai cunoscuți.
„Considerăm că investigarea operei sale merită continuată, de aceea, prin seria de conferințe pe care le vor susține viitorii invitați, propunem o relectură și o revalorificare a întregii sale activități literare”, transmit organizatorii.
Detalii și program, aici: https://mnlr.ro/colocviul-national-hortensia-papadat…/