În perioada 16-18 iulie, 𝗠𝘂𝘇𝗲𝘂𝗹 𝗡𝗮𝘁̦𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗮𝗹 𝗧̦𝗮̆𝗿𝗮𝗻𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗥𝗼𝗺𝗮̂𝗻 organizează 𝗧𝗮̂𝗿𝗴𝘂𝗹 𝗱𝗲 𝗦𝗳𝗮̂𝗻𝘁𝘂𝗹 𝗜𝗹𝗶𝗲.
Poftiți, gustați, cumpărați, vă bucurați!
Vin cu drag din toată țara: meșteșugari, anticari și artiști și aduc la târg obiecte din lemn, ceramică, țesături, împletituri, jucării, podoabe, icoane și multe, multe alte lucruri frumoase pe care le puteți tocmi, în miez de vară, la Muzeul de la Șosea.
Nu vor lipsi nici bunătățile ce țin într-nsele datul străbun: prăjiturile de casă, cozonacii, turta dulce, mierea ori ierburile de leac, țuica sau plăcntele, dulcețurile…
Vizitatorii sunt invitați, de asemenea, să răsfoiască, să citească și să-și îmbogățească biblioteca cu publicațiile Muzeului: cărți cu teme etnologice, cărți-obiect, albume ori revista Martor.
Prețul biletului de intrare la târg: adulți – 8 lei; pensionari – 4 lei; elevi și studenți – 2 lei
Biletele pot fi achiziţionate şi online de pe www.booktes.com
Organizatorul târgului: Muzeul Național al Țăranului Român / coordonatori: Oana Constantin și Simona Hobincu (Secția Educație muzeală)
Biletele de participare sunt disponibile la următorul link: https://booktes.com/bilet/targ-de-sfantul-ilie
