Metallica. Toată Metallica, nu doar Unforgiven sau Nothing Else Matters. Fenomenul Metallica. Sound-ul, trăire, simbol, muzică. Eva care întrece vremurile.
Metallica! Am visat atunci (în 1991, în prima ea sesiune din studenție, la Timișoara) că artiștii ăștia pe care îi auzeam acut în tot complexul studențesc (de dimineață și până-n zori…și asta nu că nu se învăța (ba dimpotrivă), ba chiar și în Piața 700 la prima tonetă de înghețată pe băț (PREMIERĂ în România de după ʼ89) sauca „fond sonor” la chioșcurile de ziare, vor veni odată și-odată și la noi, măcar să-i vadă copilul sau copiii pe care-i voi avea!
Nu era atunci, la Timișoara, chef, aniversare, petrecere de final sau început de sesiune să nu fie cu Metallica! Eram și am rămas… ahtiați. Și da, învățam, mergeam la Operă (acolo am văzut prima dată Traviata),megeam la concerte de folclor, la recitalul de jazz ale studenților, la petrecerile „country” de la Liceul maghiar (unde… indiferent de timp sau tematică Metallica(născută oficial la 28 octombrie 1981) era în „meniu”).
Metallica e studenția la Facultatea de Litere, cu toți profesorii scriitori, critici literari sau de teatru, jurnnaliști. Pentru alții, e studenția la Medicină, Hidrotehnică, Medicină Veterinară, Inginerie Chimică, Îmbunătățiri Funciare…, Fizică, Pedagogie… Eram un tot. un tot caredescopream prin Metallica, Led Zeppelin, Guns N’ Roses… Jazz, Operă nu doar tinerețea, dar și FRUMOSUL într-un timp care ne despărțea de ceea ce fusese înainte și ne arăta că muzica unește, creează prieteni, aspirații, genuri, trend-uri, emoție și momente de neuitat.

Da! Metallica a venit și a cântat în România. Continuându-și legenda. Așa cum sunt ei, magnificii. Căci, de n-ar fi, nu s-a povesti. Și faptul că, de fapt, acum, în miez de mai, au revenit în România, spune multe. Și asta ar trebui chiar să ne dea de gândit.
Tocmai de aceea am ales să scriu. Și să mă bucur. Pentru că dincolo de numele Metallica e un fenomen. În nuanțe, înțelesuri, amintri, speranțe, emoții. E legenda vie a unei formații care a scris și scrie istorie în muzică. Și asta nu e o… „banalitate”.
Metallica este o formație heavy metal din Los Angeles, California, SUA. Trupa a fost fondată în anul 1981, reușind să vândă peste 100 de milioane de discuri în toată lumea. Succesul comercial a făcut din Metallica o formație foarte controversată. Face parte din „Big Four of Thrash” alături de Slayer, Megadeth și Anthrax. Formația actuală cuprinde membrii fondatori și compozitori primari: James Hetfield, Lars Ulrich, chitaristul principal Kirk Hammett și basistul Robert Trujillo. Chitaristul Dave Mustaine (care a înființat trupa Megadeth după ce a fost concediat din Metallica) și basiștii Ron McGovney, Cliff Burton (care a murit într-un accident de autobuz în Suedia în 1986) și Jason Newsted sunt foști membri ai trupei.
Totul a început în anii ’80, atunci când tânărul de 18 ani de origine daneză Lars Ulrich, care locuia în California, merge din San Francisco în Londra pentru a vedea concertul uneia dintre formațiile sale favorite: Diamond Head. Datorită faptului că nu își plănuise bine călătoria, tânărul Lars Ulrich se vede nevoit să apeleze la bunăvoința membrilor formației favorite. Aceștia sunt impresionați și îl primesc pe Lars, care merge cu ei în turneu. Influențat de această aventură, Lars se hotărăște ca la întoarcerea în America să încerce să-și alcătuiască o formație.
Metallica a câștigat șapte premii Grammy Awards:
1989: Best Metal Performance – „One”
1991: Best Metal Performance – „Stone Cold Crazy”
1992: Best Metal Performance With Vocal – Metallica
1999: Best Metal Performance – „Better than You”
2000: Best Hard Rock Performance – „Whiskey in the Jar”
2001: Best Rock Instrumental Performance – „The Call of Ktulu”
2004: Best Metal Performance – „St. Anger”
Kerrang! Awards:
2003: Best Band On The Planet
2004: Best Band On The Planet
Însă… unii se trezesc „la bine” să fie de rău, închipuindu-se peste noapte critici muzicali, filosofi, regizori ori poate… chiar muzicieni, deși dacă aud cuvântul „diez” cred că-i vreo marcă de parfum… și nu acceptă nimic bun.
Metallica e și rămâne Metallica. Ne-a bucurat și asta contează!
We love you!
foto: https://a1.ro/, www.metallica.com
