Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Discuții aplicate ale Ministrului Transporturilor cu o delegația unei companii sud-coreene! Oficialul vorbește de „model de colaborare poate aduce beneficii importante”

12/02/2026

Invitațiile online – un business digital care transformă industria evenimentelor din București

12/02/2026

Dedeman intră în negocieri directe pentru preluarea Carrefour România

12/02/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
joi, februarie 12
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Banci - Asigurari - Bursa - Financiar»De la 1 noiembrie 2023, noi restricții privind plățile cu cash
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

De la 1 noiembrie 2023, noi restricții privind plățile cu cash

By editor30/10/2023Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

De la 1 noiembrie 2023 intră în vigoare noi măsuri fiscale care vizează plățile cash între comercianți, dar și pentru persoane fizice. Astfel, se poate încasa cash în limita unui plafon zilnic de 1.000 lei de la o persoană juridică.

Mai mult, sunt interzise încasările fragmentate în numerar de la beneficiari pentru facturile a căror valoare este mai mare de 1.000 lei și, respectiv, de 2.000 lei, în cazul magazinelor de tipul cash and carry, precum și fragmentarea facturilor pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii a căror valoare este mai mare de 1.000 lei, respectiv de 2.000 lei.

De asemenea, sunt interzise plățile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri și servicii pentru facturile a căror valoare este mai mare de 1.000 lei și, respectiv, de 2.000 lei, către magazinele de tipul cash and carry.

Se pot face încasări și plăți cash între o persoană juridică și o persoana fizică în plafonul zilnic de 5.000 lei către/de la o persoană.

Sumele în numerar aflate în casieria persoanelor juridice nu pot depăşi, la sfârşitul fiecărei zile, plafonul de 50.000 lei.

Dacă nu se respecta plafoanele de mai sus se aplica amendă de 25% din suma încasată/plătită, respectiv deținută în casierie, care depășește plafonul.

În cee ace privește încasările și plățile între două persoane fizice, limita este un plafon zilnic de 10.000 lei.

Citește și despre:  Raiffeisen Bank redevine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
bani cash persoane fizice plati
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

Business Breakfast la Palatul CCIB, dedicat schimbărilor fiscale din 2026

30/01/2026
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

Mugur Tolici devine noul director al Direcției emisiune, tezaur și casierie a Băncii Naționale a României

28/01/2026
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

Raiffeisen Bank redevine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București

19/01/2026
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

TaxEU Forum Bucureşti, cel mai mare eveniment de fiscalitate din România, revine în 2026 cu o nouă ediţie a seminarelor specializate

18/01/2026
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

Business Breakfast la Palatul CCIB cu tema: SCHIMBĂRILE fiscale din 2026 și impactul asupra companiilor

16/01/2026
Analiza si prognoza

CELE MAI MARI INVESTITII PENTRU DEZVOLTARE din ultimii 36 de ani in Romania

09/01/2026
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

Discuții aplicate ale Ministrului Transporturilor cu o delegația unei companii sud-coreene! Oficialul vorbește de „model de colaborare poate aduce beneficii importante”

12/02/2026

Dedeman intră în negocieri directe pentru preluarea Carrefour România

12/02/2026

Fructe cu conținut ridicat de pesticide, etichete înlocuite și vândute la un lanț de hipermarketuri. Percheziții în București, Ilfov și Ialomița

12/02/2026

Politehnica București pune România pe harta mondială a microelectronicii

12/02/2026
Populare

Dupa aproape jumatate de secol, capitala are, in sfarsit, o statie de epurare care trateaza toate apele reziduale

18/12/2023

Opera Nationala Bucuresti si Teatrul National de Opera si Balet din Belgrad au semnat un acord de parteneriat

28/02/2023

Consultare publică – Ghidul de finanțare a Programului privind instalarea sistemelor de panouri fotovoltaice pentru pentru unități de cult și instituții publice și entități juridice non-profit din domeniul asistenței sociale

21/12/2023
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.