Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

DE APRECIAT: Colaborare între instituțiile publice și mediul privat pentru susținerea învățământului dual în Municipiul București

11/03/2026

Consultare publică pentru definirea Profilului Profesional al managerului școlar

11/03/2026

Sunt scoase la licitație lucrările pentru Parcul Grozăvești!

11/03/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
miercuri, martie 11
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Sanatate - Educatie»Cursuri de prim ajutor exclusiv pentru jurnalisti
Sanatate - Educatie

Cursuri de prim ajutor exclusiv pentru jurnalisti

By editor03/05/2019Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

Universitatea de Medicină şi Farmacie „Carol Davila” organizează, în premieră, cursul facultativ de iniţiere în acordarea primului ajutor „UMFără frontiere”, dedicat exclusiv jurnaliştilor din România, care se va desfăşura în perioada 10-14 iunie.

Potrivit unui comunicat de presă al instituţiei de învăţământ superior, cursul se doreşte a veni în completarea experienţei jurnalistice, în contextul în care, de cele mai multe ori, în cazurile dramatice (accidente rutiere sau de alt gen), jurnaliştii au demonstrat că pot fi prezenţi la faţa locului chiar şi înaintea echipajelor medicale de salvare.

Astfel, prin însuşirea unor tehnici precise privind acordarea primului ajutor, jurnaliştii vor fi instruiţi să intervină în cazuri de urgenţă majoră, putând astfel să dea o şansă în plus vieţii persoanelor aflate în impas.

„Noţiuni generale de fiziologie şi fiziopatologie şi aplicabilitatea lor în salvarea vieţii”, „Identificare urgenţei, stări premergătoare stopului cardiorespirator”, „Evaluarea generală a pacientului, conştienţă, respiraţie, circulaţie” sau „Primul ajutor în cazul hemoragiilor” sunt doar câteva dintre abordările acestui curs, la finalul căruia, în urma unei examinări riguroase, absolvenţii vor primi girul specialiştilor în domeniu ai UMF „Carol Davila” din Bucureşti să acorde, chiar şi în caz de forţă majoră, primul ajutor medical celor aflaţi în suferinţă.

Cursul se va desfăşura în perioada 10-14 iunie în incinta Palatului Facultăţii de Medicină din Bucureşti şi va cuprinde în fiecare zi două ore de studiu, dintre care 30 de minute – curs teoretic şi 90 de minute – activitate practică.

„Înainte de a şti sau de a cunoaşte, este imperios necesar să ne canalizăm toate energiile spre a învăţa, iar acest deziderat a fost dintotdeauna punctul de plecare spre infinitul cunoaşterii în medicină, despre care avocatul şi filozoful Petre Ţuţea spunea că este arta vindecării, care teoretic nu are nici o limită. Pornind de la acest deziderat, consider că jurnalismul, în profunzimea sa, nu apără numai democraţia, valorile şi istoria unui popor, ci mai cu seamă, viaţa acestuia, context în care, prin Universitatea noastră încercăm să ne alăturăm acestor concepte şi să aducem, prin acest curs, un plus de valoare vastei experienţe a jurnaliştilor din ţara noastră cărora, cu ocazia Zilei Mondiale a Libertăţii Presei le urez un sincer şi călduros La mulţi ani”, a declarat rectorul UMF Carol Davila Ioanel Sinescu, potrivit comunicatului de presă.

Citește și despre:  1.413 vieți salvate printr-o inspirată inițiativă la Primăria Capitalei

Jurnaliştii care doresc să urmeze cursul gratuit de acordare a primului ajutor se pot înscrie începând de vineri până pe 1 iunie pe adresa rectorat@umfcd.ro.

cursuri jurnalisti prim ajutor universitatea carol davila
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Sanatate - Educatie

1.413 vieți salvate printr-o inspirată inițiativă la Primăria Capitalei

04/03/2026
Educație

ȘTIREA MOMENTULUI ÎN ROMÂNIA: Primul oficial care cere limitarea accesului copiilor la rețele sociale!

31/01/2026
Sanatate - Educatie

Anunt de impact pentru invatamantul primar si gimnazial

12/01/2026
Administratie

Inca o scoala noua, construita „de la zero” in Sectorul 3!

08/01/2026
Sanatate - Educatie

Scoala dupa Scoala FARA serviciu de masa in Sectorul 3! Sedinta de lucru pe acest subiect

05/01/2026
Banci - Asigurari - Bursa - Financiar

Valentin Ionescu (ISF): Romania in pas cu finantele; peste 30.000 de participanti la programe si sute de cursuri derulate in 2025 arata ca Institutul de Studii Financiare face pasi concreti pentru o Romanie mai responsabila financiar

19/12/2025
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

DE APRECIAT: Colaborare între instituțiile publice și mediul privat pentru susținerea învățământului dual în Municipiul București

11/03/2026

Consultare publică pentru definirea Profilului Profesional al managerului școlar

11/03/2026

Sunt scoase la licitație lucrările pentru Parcul Grozăvești!

11/03/2026

Se caută cei mai competenți manageri pentru teatrele din Capitală. Declarațiile edilului-șef

11/03/2026
Populare

Lista celor 26 de sedii noi pentru inmatricularea autovehiculelor

16/09/2020

Sedinta la Agentia pentru Dezvoltare Regionala (ADR) Centru. Au fost aprobate Planul de Activitate al ADR Centru pentru 2024 si bugetul multi-anual

07/11/2023

Revelion 2026 memorabil la Melody Mamaia, organizat de Nikki Events: muzică live, eleganță și distracție până în zori

01/01/2026
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.