CSM Bucuresti a reusit, in aceasta seara, sa se califice in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, in ciuda infrangerii la 6 goluri diferenta suferita in Sala Polivalenta din capitala in fata echipei SCM Ramnicu Valcea, scor 21-27. Asta pentru ca in meciul tur, din Zavoi, bucurestencele s-au impus cu 33-24, joc in urma caruia Cristina Neagu a devenit cea mai buna marcatoare a sezonului din EHF Champions League Women.

Antrenorul valcencelor, Florentin Pera, a pregatit foarte bine acest joc, in conditiile in care putini erau cei care credeau ca se poate intoarce un esec la 9 goluri diferenta. „Cred ca eram echipa care merita sa se califice”, a spus Pera. Valcea a condus la sase goluri in prima repriza si la 7 goluri in mitanul secund (avand si atacul), dar atunci cand ratezi 4 aruncari de 7 metri si inca 6 situatii de „unu la unu” este aproape imposibil sa fortezi destinul.

De partea cealalta, tehnicianul nationalei Romaniei si al CSM Bucuresti, Adi Vasile, a punctat la finalul meciului: „Era important pentru noi să câștigăm și jocul de astăzi, dar fiecare meci are o poveste a lui. Când nervii sunt tari, important e să ai multă maturitate și astăzi mă bucur că am reușit să gestionăm bine finalul de meci”.

Cea mai buna marcatoare a fost, din nou, Cristina Neagu, cu 11 goluri, iar portarul Denisa Dedu a avut un procentaj de 34,52% la mingi aparate. De partea cealalta, Valcea a avut-o tot meciul in poarta pe Daciana Hosu (procentaj 33,33% la mingi aparate), iar ca marcatoare pe Gonzalez – 7 reusite, Florica, Glibko si Liscevic – cate 5 goluri si Aardhl – 3 goluri.

In faza urmatoare a competitiei, echipa pregatita de Adi Vasile va juca in dubla mansa cu TSKA Moscova, care s-a clificat dramatic (47-46 la general) in dubla cu Krim Mercator Ljubliana.