Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Pas decisiv pentru dezvoltarea mai multor localități ilfovene. Investiții de aproape 300 de milioane de lei

10/02/2026

Vizită oficială a Ambasadei Republicii Filipine la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești

10/02/2026

Case pe structură metalică București: pariul eco-eficienței urbane

10/02/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
miercuri, februarie 11
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Analiza si prognoza»Constatare RAR: Peste 45% din vehiculele aflate in trafic anul trecut aveau deficiente tehnice majore si/sau periculoase
Analiza si prognoza

Constatare RAR: Peste 45% din vehiculele aflate in trafic anul trecut aveau deficiente tehnice majore si/sau periculoase

By editor03/03/2021Niciun comentariu2 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

Registrul Auto Român a verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, pe parcursul anului 2020, nu mai puțin de 64.096 de vehicule, la nivelul întregii țări.

Așa cum precizează reprezentanți instituției într-un comunicat oficial, în urma controalelor, inspectorii RAR au constatat că 45,61% dintre vehicule aveau deficiențe tehnice majore și/sau periculoase. (Practic… PERICOL PUBLIC!) Ca urmare, acestea au fost declarate neconforme.

Cele mai multe neconformități au fost constatate la:

  • instalația electrică de iluminare-semnalizare (27,7%);
  • emisiile poluante (21,1%);
  • punți, jante, anvelope și suspensie (12,9%);
  • parbriz, geamuri laterale, lunetă (11,7%);

„Neconformități la sistemul de frânare au fost depistate la 3,92% dintre vehicule şi în 1,51% din cazuri au fost constatate probleme la sistemul de direcţie. În urma măsurătorilor efectuate s-a constatat depăşirea nivelului maxim admis de emisii poluante la 2.203 autovehicule. Inspectorii RAR au depistat în trafic şi vehicule cu defecțiuni periculoase la sistemele de frânare, direcţie sau la punţi și fuzete. În cazul a 3.274 vehicule s-a considerat că acestea prezintă pericol iminent de accident.

Aproximativ 2,5% dintre vehiculele verificate prezentau probleme legate de inspecția tehnică periodică – ITP fals, expirat sau anulat.

În urma controalelor mixte desfăşurate de RAR şi Poliţia Rutieră, pe parcursul anului 2020, au fost aplicate 20.391 de sancțiuni, au fost retrase 16.592 de certificate de înmatriculare, au fost imobilizate 147 vehicule și 269 ITP-uri au fost anulate”, se precizează în comunicat.

*** Rezultatele controalelor desfășurate în trafic NU reflectă starea generală a parcului auto din România, deoarece echipajele mixte RAR-Poliție opresc pentru verificare doar acele vehicule care sunt susceptibile de a prezenta defecțiuni. ***

foto: Imagine din București la o oră de vârf. sursa: Facebook

Citește și despre:  Apă potabilă gratuită pentru pasagerii Aeroportului „Henri Coandă”
deficiente registrul auto trafic
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Auto/Transport

Apă potabilă gratuită pentru pasagerii Aeroportului „Henri Coandă”

02/02/2026
Auto/Transport

Ninge în București; Cum se desfășoară traficul pe Aeroporturile Henri Coandă și Băneasa

01/02/2026
Auto/Transport

O „comună întreagă” îngropată în 2025 de accidente rutiere extrem de grave! Ce spune statistica Poliției Române

01/02/2026
Administratie

Anunțul momentului în capitală! Declarația primarului Sectorului 4

01/02/2026
Analiza si prognoza

Analiză Storia.ro: București, orașul cu cea mai mare creștere a prețurilor la apartamente în decembrie 2025

27/01/2026
Analiza si prognoza

Bucureștiul, abia pe locul patru la calitatea vieții: Timișoara și Cluj-Napoca conduc clasamentul Numbeo

20/01/2026
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

Pas decisiv pentru dezvoltarea mai multor localități ilfovene. Investiții de aproape 300 de milioane de lei

10/02/2026

Vizită oficială a Ambasadei Republicii Filipine la Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești

10/02/2026

PREMIERĂ cu… 4 reprezentații consecutive la Teatrului Național de Operetă și Musical „Ion Dacian”. Un spectacol legendar vine să ne bucure!

10/02/2026

Reuniunea strategică a Federației Camerelor de Comerț din Regiunea Dunării (DCCF), la Budapesta

09/02/2026
Populare

UTIL pentru SECTORUL 3: Unde mai sunt locuri de parcare de resedinta

05/09/2019

ONORANT: Romania si Sectorul 6 sunt in atentia Europei! Seminar international dedicat copiilor, o premiera pentru tara noastra

30/09/2024

Primarul sectorului 3, Robert Negoita, confirmat cu Covid 19; activitatea cu publicul a primariei se suspenda

27/08/2020
curs competente antreprenoriale
 
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.