Echipele CSM Bucuresti (feminin) si Dinamo Bucuresti (masculin) au reusit sa castige Supercupa Romaniei la handbal, dupa ce au trecut in finalele jucate la Brasov de HCM Ramnicu Valcea (29-23), respectiv Politehnica Timisoara (26-24).

Fără Cristina Neagu, Dragana Cvijic și Elizabeth Omoregie, dar cu toate supervedetele aduse în această vară, „tigroaicele” au codus permanent pe tabela, Cu o singură excepție (13-12, în prima repriză). După pauză, CSM și-a mărit constant avansul și s-a detașat în câștigatoare. Mai mult de-atât, la finalul Supercupei, Crina Pintea a fost declarată MVP-ul partidei.

Nora Mork, aflată la meciul de debut în tricoul CSM-ului, a resimțit dureri în timpul partidei și a fost menajată în ultimele minute.

Pentru CSM următorul meci oficial este cel din deplasare de la Zalău, din prima etapă a „Ligii Florilor”, la 1 septembrie.

SCM Rm. Vâlcea – CSM Bucureşti 23-29 (14-16)

RAMNICU VALCEA: Ciucă, Dumanska, Batinovic – portari; Da Silva 2, Elghaoui 4, Băcăoanu, Adespii 1, Lopez 2, Norgaard 1, Florica, Glibko 4, Zamfirescu, Liscevic 5, Badea, Stamin, Gonzalez 4. Antrenor: Florentin Pera.

CSM BUCURESTI: Dedu 1 gol, Grubisic – portari; Curea 1, Torstenson 2, Lekic 5, Neagu, Mork 4, Perianu 2, Klikovac 2, Constantinescu, Vâlcan, Jipa, Pintea 6, Moisă 3, Grbic 3, Martin. Antrenor: Tomas Ryde.

La masculin, campioana Dinamo s-a impus in fata formatiei Politehnica Timisoara (detinatoarea Cupei) cu scorul de 26-24, la final, Răzvan Gavriloaia fiind declarat MVP-ul meciului, primind un trofeu care-i răsplătește constanța și pasiunea pentru handbal și culorile alb-roșii.

Dinamo: Missaoui, Heidarirad, Lazăr – portari; Dima, Vujic, Alouini 7, Bannour 4, Savenco 1, Asoltanei, Hossu, Negru 3, Gavriloaia 4, Zulfic, Kuduz 6, Mousavi 1. Antrenor: Constantin Ştefan.

Poli Timișoara: Varo, Babasafari – portari; Păiuş, V. Milosevic, Dragas 7, Trif, Neamţu, Pribanic 2, Sadoveac 2, Marijanovic 9, Şomlea, Irimescu, Cîmpan, Fenici 2, Baican, Năstăsie 2. Antrenor: Pero Milosevic.

Dinamo a mai câștigat Supercupa României în 2016 și 2018.