Close Menu
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
What's Hot

Idei de cadouri personalizate pentru copii și părinți

10/08/2026

De ce se usuca tuia vara si cum previi acest lucru din timp

10/08/2026

De ce întreținerea preventivă este cea mai bună investiție pentru mașina ta

10/08/2026
Facebook X (Twitter) Instagram
  • Despre noi
  • Contact
Facebook YouTube
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Publicitate
marți, august 11
  • Acasa
  • Administratie
  • Companii
    • Afaceri internationale
    • Auto/Transport
    • Energie/Mediu
    • IT&C
  • Financiar
  • Analiză
  • Sanatate
  • Educație
  • Diplomație
  • Timp liber
    • Cultura
    • Lifestyle
    • Sport
  • Eveniment
Bucuresti Business – Despre afaceri. Zi de zi
Home»Analiza si prognoza»700.000 km cu autobuzele electrice in Brasov. Analizele indica o reducere de circa 30 de tone de oxizi de azot (Nox), respectiv peste 12 tone de CO, la nivelul orasului
Analiza si prognoza

700.000 km cu autobuzele electrice in Brasov. Analizele indica o reducere de circa 30 de tone de oxizi de azot (Nox), respectiv peste 12 tone de CO, la nivelul orasului

By editor09/06/2021Niciun comentariu3 Mins Read
Share Facebook Twitter Pinterest Copy Link LinkedIn Tumblr Email VKontakte Telegram
Share
Facebook Twitter Pinterest Email Copy Link
Demo
Demo

Autobuzele electrice SOR, achiziţionate de Primăria Municipiului Braşov, în calitate de cofinanțator, cu fonduri nerambursabile, au parcurs, potrivit unui recent comunicat remis de RATBV, un total de 700.000 de km în oraşul de la poalele Tâmpei, având o contribuție importantă în privința reducerii poluării.

Până la acest moment, RATBV a recepţionat 38 de autobuze electrice SOR, acest tip de vehicule nepoluante fiind introduse în circulație pe liniile 9, 15, 22, 23B, 32, 34, 36, 50 și 53.
De menționat faptul că zilele trecute societăţii de transport i-a fost livrat cel de-al şaselea autobuz electric cu lungimea de 8 metri, aceste vehicule deservind zona Centrului Vechi al orașului.

În ceea ce priveşte autobuzele electrice de 12 metri, până acum au fost recepţionate 32 de asemenea autovehicule. Estimările RATBV arată că pe parcursul anului 2021 autobuzele electrice, inclusiv cele ce urmează a fi recepționate, vor parcurge în Brașov peste 2.000.000 de km.
Potrivit contoarelor afișate pe site-ul www.ratbv.ro, doar introducerea în trafic a autobuzelor electrice și troleibuzelor noi, din data de 25 mai 2020, a însemnat o reducere de circa 30 de tone de oxizi de azot (NOx), peste 12 tone de CO, aproape patru tone de hidrocarburi și aproape 600 de kg de particule (PM 2,5; PM 10 etc.). Oxizii de azot sunt substanțe ce produc iritarea și/sau lezarea căilor respiratorii, favorizează formarea ploilor acide, precum și a fenomenului de smog deasupra orașelor.
Autobuzele electrice de 12 metri sunt produse de firma SOR Libchavy s.r.o., din Cehia și au câte trei uși duble, podea joasă integral, rampă acces persoane cu dizabilități, capacitate de 102 călători, din care 35 pe scaune, suspensie cu înclinare la bordură, aer condiționat, computer de bord pentru managementul rutei, trei validatoare contactless, panouri electronice pentru afișare destinație. De asemenea, autobuzele sunt prevăzute cu sistem de supraveghere video exterior/interior autobuz (şapte camere video / vehicul), sistem automat de numărare a pasagerilor, sistem de diagnosticare și colectare parametri vehicul, sistem audio și de comunicație șofer – dispecerat. Ele sunt dotate cu motor electric de tracțiune amplasat central, putere nominală: 160 kW, cu recuperarea energiei la frânare și baterii de tracțiune cu o capacitate de 263 kWh, autonomie minim 200 km.
Autobuzele electrice de 8 metri sunt produse tot de SOR Libchavy s.r.o., din Cehia și au câte două uși (ușa a doua dublă), podea joasă integral, rampă acces persoane cu dizabilități, capacitate de 53 călători, din care 16 pe scaune, suspensie cu înclinare la bordură, aer condiționat, computer de bord pentru managementul rutei, două validatoare contactless, panouri electronice pentru afișare destinație. De asemenea, autobuzele sunt prevăzute cu sistem de supraveghere video exterior/interior autobuz (şapte camere video / vehicul), sistem automat de numărare a pasagerilor, sistem de diagnosticare și colectare parametri vehicul, sistem audio și de comunicație șofer – dispecerat. Ele sunt dotate cu motor electric de tracțiune electric, putere nominală: 120 kW, cu recuperarea energiei la frânare și baterii de tracțiune cu o capacitate de 172 kWh, autonomie 220 km. Autobuzele electrice de 8 metri sunt dotate cu un sistem avansat de asistență a șoferului (ADAS) pentru prevenirea coliziunilor cu pietonii, bicicliștii sau vehiculele care circulă în părțile laterale ale autobuzului, se află în „unghiul mort” sau pe o traiectorie de coliziune cu autobuzul.

Citește și despre:  Economia nevăzută a Capitalei: industria bucureșteană care rulează zeci de milioane de euro și angajează sute de tinere

foto: ratbv.ro

autobuzele eletrice brasov oxizi
Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email Telegram Copy Link
editor

Related Posts

Analiza si prognoza

Economia nevăzută a Capitalei: industria bucureșteană care rulează zeci de milioane de euro și angajează sute de tinere

25/07/2026
Auto/Transport

Ministerul Mediului va lansa Programul Rabla 2026 în condiții similare cu cele din sesiunea din 2025 destinată persoanelor fizice

06/07/2026
Administratie

INFO Util: Încep lucrările de reabilitare a căii de rulare a tramvaielor de pe Bd. Dinicu Golescu

03/07/2026
Administratie

INFO Util: Linia 79 – Traseu modificat începând cu data de 06.07.2026

03/07/2026
Auto/Transport

Arșița trage pe dreapta camioanele! RESTRICȚII DE TONAJ DIN CAUZA TEMPERATURILOR EXTREME

29/06/2026
Auto/Transport

Trafic surprinzător de lejer pe Calea Victoriei, joi dimineață. Una dintre cele mai circulate artere din Capitală, aproape goală la ora 8.00

27/06/2026
Add A Comment

Comments are closed.

Cele mai noi

Tot blocul din Rahova trebuie evaluat și chiar montați senzori seismici!

07/08/2026

„Nelson”, „Tache, Ianke și Cadâr” și „Gaițele”, la final de august pe scena Teatrului Național București

07/08/2026

Istoria restaurată: Vulturul și cei doi grifoni vor fi reamplasați pe frontonul Palatului Universității din București. Ansamblul statuar a fost distrus în urma bombardamentelor din 1944

07/08/2026

HAI NOROC! Mulți ani să ne trăiești…, BERE!

07/08/2026
Populare

Schema de ajutor de minimis pentru beneficiarii de ajutor de stat afectati de cresterea ROBOR

17/02/2024

Locuiți legal in Sectorul 1?Trei vesti bune pentru voi

21/08/2020

POAD: Haine si rechizite din fonduri europene pentru 259.786 de elevi defavorizati

15/05/2021
Facebook YouTube

Parteneri

  • Primar PH
  • Ardeal Business
  • Brașov Business
  • Constanța Business
  • Craiova Business
  • Iași Business
  • Prahova Business

Parteneri

  • Teo Smile
  • Teo Smile Blog
  • Stoma 24
  • Prahova Medicala
  • News Medical
  • Teo Smile Kids
  • Fotbal Prahovean

Parteneri

  • 10 Travel
  • Gold Travel
  • Locații de Top
  • Construcții Smart
  • 24 Cars
  • Reușita TV

Subscribe

Abonează-te pentru a primi cele mai noi știri

© 2026 București Business By Reusita Business Group. Toate drepturile rezervate.
  • Politică de confidențialitate
  • Termeni și condiții
  • Publicitate
  • Contact

Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.